Φιλομάθεια
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Λογοτεχνική Ομάδα Γοργογυρίου & Αθηνών
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Loreena McKennitt - A Midwinter Night's Dream

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
jim adams
Admin
jim adams


Αριθμός μηνυμάτων : 199
Ημερομηνία εγγραφής : 25/11/2008
Ηλικία : 44
Τόπος : Milkyway

Loreena McKennitt - A Midwinter Night's Dream Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Loreena McKennitt - A Midwinter Night's Dream   Loreena McKennitt - A Midwinter Night's Dream Icon_minitimeΤετ Νοε 26, 2008 1:54 pm

Πρόκειται για το νέο cd της Loreena McKennitt που περιλαμβάνει τα 5 τραγούδια από το παλαιότερο της cd "A Winter Garden" (1995) και 8 νέα τραγούδια.
Loreena McKennitt - A Midwinter Night's DreamLoreena McKennitt - A Midwinter Night's Dream Loreen10
Κυκλοφορεί από τις 20/10/08

"Οι εποχές πάντα κρατούσαν τα μυστήρια και τα θαύματά τους, και εμάς τους κοινούς θνητούς μας έχουν συνεπάρει όλα αυτά και μας έχουν οδηγήσει στην κατανόηση της αλληλεξάρτησή μας με το φυσικό κόσμο, καθώς προσπαθούμε να ανακαλύψουμε την πνευματική και θρησκευτική σπουδαιότητα όλων αυτών. Μέσα στους αιώνες, η μουσική έχει γίνει ένας "αγωγός" για εκείνη την αντανάκλαση καθώς προσπαθεί να συλλάβει την ανάμειξη της ύπαρξής μας. Αυτή η ηχογράφηση είναι μια σεμνή απόδοση εκείνης της γoητείας, ένα είδος ανακάλυψης ενός σεντουκιού με εύθυμη μουσική παραγωγή, που είναι εμπνευσμένη από μερικές από τις παραδόσεις που έχω συναντήσει στην πορεία μου.

Είθε το πνεύμα της αγάπης, της χαράς και της ανανέωσης να σας ακολουθεί."

Loreena McKennitt
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://filomatheia.blogspot.com
jim adams
Admin
jim adams


Αριθμός μηνυμάτων : 199
Ημερομηνία εγγραφής : 25/11/2008
Ηλικία : 44
Τόπος : Milkyway

Loreena McKennitt - A Midwinter Night's Dream Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χριστουγεννιάτικο Μήνυμα από την Loreena McKennitt!   Loreena McKennitt - A Midwinter Night's Dream Icon_minitimeΤετ Δεκ 24, 2008 12:33 am

"Την ώρα που το 2008 οδεύει προς το τέλος του, πολλές είναι οι σκέψεις που μου έρχονται στο μυαλό. Για μένα, ήταν ένας χρόνος γεμάτος ευλογίες, τόσο σε προσωπικό όσο και σε επαγγελματικό επίπεδο.

Αφού ολοκληρώσαμε το άλμπουμ AWinterGarden, εμείς στην Quinlan Road προσπαθήσαμε να δημιουργήσουμε μέσα από αυτό το AMidwinterNight’sDream. Το εγχείρημα αυτό συνοδεύτηκε από μία ευρωπαϊκή περιοδεία με πληθώρα παραστάσεων σε πολλούς υπαίθριους χώρους, συχνά ιστορικού ενδιαφέροντος. Είμαι ιδιαίτερα ευτυχής που μου δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσω τόσους πολλούς από εσάς μετά τις παραστάσεις.

Για άλλη μία φορά συγκινήθηκα βαθύτατα από τις διάφορες ιστορίες, τα σχόλια και τις προτάσεις που άκουσα κατά τη διάρκεια αυτών των σύντομων συναντήσεων. Εύχομαι μόνο να είχαμε μπορέσει να επεκτείνουμε την περιοδεία και σε άλλα μέρη του κόσμου που δεν έχουμε επισκεφθεί ακόμη ή που δεν έχουμε επισκεφθεί εδώ και αρκετό καιρό – και φυσικά ποτέ δεν εγκαταλείπω την ελπίδα !

Δεν είναι κρυφό το γεγονός ότι ζούμε σε «ενδιαφέροντες καιρούς» και ότι πολλοί από εμάς προσπαθούμε να κατανοήσουμε αυτόν τον σύνθετο κόσμο που κινείται με ταχύτατους ρυθμούς. Μας συγκλονίζουν οι συνεχείς, αμείλικτες αλλαγές και το μέλλον που φαντάζει πιο αβέβαιο από ποτέ. Και παράλληλα, σκέφτομαι ότι για πολλούς ανθρώπους σ’ αυτόν τον πλανήτη, η ζωή συνεχίζει να σημαίνει αρρώστια, φτώχια, ανισότητα, αδικία και μοναξιά.

Κάνοντας λοιπόν αυτές τις σκέψεις λίγο πριν το τέλος του χρόνου, θέλω να ελπίζω ότι θα συνεχίσουμε να πορευόμαστε με προθυμία να εξυπηρετήσουμε τους συνανθρώπους μας και να φροντίσουμε για το καλό του πλανήτη. Εάν μοιραστούμε την ευθύνη μπορούμε να γίνουμε υπερασπιστές και συνήγοροι του κοινού καλού. Μέσα από τη δύναμη του σθένους και της καλής θέλησης και την προθυμία για κατανόηση μπορούμε να βρούμε έναν κοινό τόπο ακόμη και στις διαφορές μας. Αγκαλιάζοντας τη συμπόνια, το σεβασμό και την αγάπη μπορούμε να γίνουμε φάροι φωτός και ελπίδας μέσα από πολλές «Σκοτεινές Νύχτες της Ψυχής».

Εκ μέρους όλων εμάς στην Quinlan Road, είτε γιορτάζετε τα Χριστούγεννα είτε όχι, εύχομαι το πνεύμα των Χριστουγέννων να είναι μαζί σας, και σας δίνουμε τις θερμότερες ευχές μας για το νέο έτος, το οποίο θέλω να πιστεύω ότι θα είναι γεμάτο ειρήνη, χαρά και αγάπη."

Loreena
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://filomatheia.blogspot.com
 
Loreena McKennitt - A Midwinter Night's Dream
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» H NEA MAΣ ΑΥΛΗ!
» H Loreena McKennitt έρχεται στην Ελλάδα!
» Όταν η Λογοτεχνική Ομάδα Γοργογυρίου συνάντησε την Loreena McKennitt...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Φιλομάθεια :: Μουσική :: Ξένοι Δημιουργοί-
Μετάβαση σε: