Λογοτεχνική Ομάδα Γοργογυρίου & Αθηνών

ΦόρουμΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΚατάλογος ΜελώνΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

Εντυπώσεις από στρατό.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
MIMIS-OK
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Εντυπώσεις από στρατό.   Δευ Δεκ 07, 2009 4:02 pm

ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ...
Στις 11 Νοεμβρίου ,ημέρα που παρουσιάστηκα στη πολεμική αεροπορία ,στη Τρίπολη για τη βασική εκπαίδευση, είχα,όπως όλοι όταν πρωτοπαρουσιάζονται για μια υποχρέωση,το σχετικό άγχος... Πώς θα είναι, θα μας κάνουν καψώνια; Τι ανθρώπους θα συναντήσω ( εξάλλου δεν είναι και εύκολο να κοιμάσαι ,και να περνάς όλη σου τη μέρα με άλλους 40 ανθρώπους που μέχρι χθές ούτε που τους ήξερες). Το κλίμα στη διμοιρία μου οφείλω να πώ ότι ήταν καλό, υπήρχε σχετική συνεργασία και αλληλεγγύη, εξάλλου όλοι μας είχαμε και έχουμε τις ίδιες ανάγκες, ο στόχος είναι ένας, να τελειώσουμε από εκεί και να πάρουμε μετάθεση σε μια μονάδα ο καθένας όσο εγγύτερα γίνεται στο σπίτι του...
Το τι θα επικρατεί στη μονάδα , σε γενικές γραμμές το γνώριζα. Αυτό γιατί παλαιότερα ο πατέρας μου ήταν ένστολος και είχα επισκεφθεί ουκ ολίγες μονάδες . Η Τρίπολη σα πόλη είναι ό,τι πιο αποθητικό μπορεί κάποιος να συναντήσει το χειμώνα. Κανένα αξιοθέατο, μια πόλη που έχει ΤΟ ΚΡΥΟ κάθε πρωί, μια ΓΑΜΗΜΕΝΗ υγρασία που σου τρυπάει τα κόκκαλα. Στο στρατόπεδο δε, το μόνο που βλέπεις γύρω σου είναι κάτι βουνά και μια εθνική οδό που σου θυμίζει την επιστροφή σου στον έξω κόσμο... Τίποτα το ιδιαίτερο...
Η βασική εκπαίδευση δε μου άφησε καθόλου καλές εντυπώσεις. Θεωρώ ότι το μόνο που μάθαμε να κάνουμε είναι να γίνουμε καλές ...νοικοκυρούλες κάνοντας δύο φορές τη μέρα καθαριότητα... Χεστήκαμε να το πώ κι έτσι να ασχολιόμαστε με τα ....Fabuloso! Το θέμα είναι από πολίτης ,μέσα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα, να γίνεις έναςε καλός στρατιώτης ,ικανός να παράγει έργο όταν φτάσει η ώρα μιας σύρραξης, έτσι πρέπει να μάθει να οπλίζει, να έχει καλή φυσική κατάσταση,να ξέρει βασικά θέματα στρατηγικής πολέμου κτλ. ΔΕ θα ασχολιόμαστε με κάθε κομπλεξική βαθμοφόρο που επειδή δε τα έχει βρεί με τον άνδρα της ,θα μας κάνει να περιστρεφόμαστε γύρω από τον άξονα μας ,επί 80 φορές, ελέω ιεραρχίας. Για να μη πώ κάτι πολύ βαρύ...
Εν πάση περιπτώση η ουσία είναι ότι παρόλο που η αεροπορία θεωρείται (και για μένα είναι) το πιο επίλεκτο σώμα Εθνικής Αμυνας, έχει μερικούς ...που διεγείρονται με το στρατό και τη πειθαρχία παραπάνω από τα όρια ... Οι ατέλειες εξάλλου και τα μειονεκτήματα δε πάουν να υπάρχουν σε κάθε θεσμό, επιχείρηση,ότιδήποτε τελος πάντων μαζικό και οργανωμένο. Το θέμα στη τελική είναι αυτοί οι καρκινοβατούντες εγκεφαλικά άνθρωποι να μην είναι στο προσκήνιο .
Εντάξει θα τελιώσει και αυτό, όλα θα αποτέλσουν μια ανάμνηση αργά ή γρήγορα, δε το συζητάμε. Το ζητούμενο είναι το τι αποκομίζεις από κάθε εμπειρία. Στηξ πρωκειμένη περίπτωση αυτό που μου έμεινε πρώτον είναι το γεγονός ότι εκτιμάς περισσότερο τις δεδομένες ανέσεις του σπιτιού σου, όταν τις στερήσε για 20 μέρες και βάλε.
Δεύτερον είναι πασιφανές ότι με όλους από το θάλαμο μου δε θα είμαι φίλος. Η λέξη φίλος είναι πολύ βαριά έτσι και αλλιώς, και αποκτάει σάρκα και οστά με τα χρόνια παρέας με κάποιον.. Απλά μερικούς τους συμπαθώ, μερικοί με αφήνουν παγερά αδιάφορο και μερικούς αρχίζω να τους αντιπαθώ. Θεωρώ ότι μερικοί είξναι περισσότερο ΄΄έξυπνοι ΄΄ απ΄ότι τους επιτρέπει η θέση τους, ΄΄μάγκες΄΄ .
Είνα ιγεγονός ότι και εγώ γουστάρω τη πλάκα γιατί έχω χιούμορ, αυτό μου το λένε όλοι. Δε μπορείς όμως να κάνεις χοντρή πλάκα 24 ώρες το 24 ωρο,γαμιέτσαι η ιστορία έτσι, δε παλεύεται η κατάσταση, και ιδιαίτερα όταν όλη τη μέρα έχεις ξερσκιστεί στις ασκήσεις και στις πρόβες... Λές ΑΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ρε καραγκιόζη -άγνωστε που μας πρήζεις τα παπάρια , την όρεξη σου έχουμε νομίζεις...
Μερικοί το παραέκαναν για αυτό και αντέδρασα μια φορά υπερβολικά, δε το συνηθίζω, αλλά όταν πρέπει δρώ πάντα με το συναίσθημα. Και κάτι τελευταίο, είμαι φυσιογνωμιστής και κόβω τον άλλον από χιλιόμετρα τι προθέσεις έχει , τι καπνό φουμάρει , ποιοί είναι οι στόχοι του κτλ. Και να σας πώ την αλήθεια δε τρελαίνομαι να ξανακατέβω Τρίπολη, αλλά τι να κάνω, ένεκεν το ...καθήκον.
Οπως ακ ινα έχει κρατάω όλα τα καλά , και απλά μετά από καιρό θα διαπιστώσω (-σουμε) ότι όλα στο στρατό είναι μια παρένθεση, από τα σοβαρά ,τα καθημερινά προβλήματα της πραγματικής ζωής...Για όλα το καλύτερο όπλο είναι η υπομονή και το να τηρείς σωστή τακτική για το προσωπικό σου συμφέρον, απέναντι σε πρόσωπα και καταστάσεις. Κυνική άποψη , μα απόλυτα πραγματική...
Καλή αντάμωση συνάδελφοι , με τα θετικά και αρνητικά μας!
΄΄ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ΚΥΡΙΟΙΙΙΙΙΙΙΙΙ΄΄΄!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εντυπώσεις από στρατό.
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Φιλομάθεια :: Η Αυλή μας :: Αυλόπορτα-
Μετάβαση σε: